O mně
O mně

Včely mě začaly fascinovat v roce 2014, kdy jsem dostal od souseda darem svoje první včelstva. Nečekejte příběh alternativního hipstera, který včelaří z módy, vyhořelého manažera z korporace (na to jsem moc mladý) ani člověka prchajícího z města, aby mohl žít blíž přírodě. Včelařím, protože to je moje vášeň. Včelstvo je úžasný organismus. Postupem času jsem začal nabízet med od mých včel lidem z Krupky, Teplic nebo Ústí nad Labem a setkal se s pozitivními ohlasy. Zákazníci se vrací a chválí. To mě ohromně těší. Do počtu včelstev jsem malovčelařem. Včely chovám pro radost.

Včely – píle, nesobeckost, harmonie a řád

Bez včel by nebyly rostliny, později zvířata a nakonec ani my. Za to by včelám měl patřit velký dík.

Včela medonosná žije rodinným životem. Včelstvo je tvořeno jednou královnou a jejími potomky - dělnicemi a trubci. V závislosti na ročním období a péči včelaře se jedna včelí kolonie skládá z cca 15 000 - 60 000 jedinců, které dohromady spojuje píle, nesobeckost, harmonie a řád.

Lidé vždy považovali včely za symbol pozitivních a užitečných vlastností. Nejdůležitější funkcí včely je opylování. Odhaduje se, že 80 % všech kvetoucích rostlin je opylováno hmyzem, z toho 85 % včelami medonosnými. U ovocných stromů zhruba 90 % květů navštěvují včely.

Královna

Královna je veledůležitým členem včelstva. Je tak důležitá, že o ni neustále pečuje 8-16 včel, které jí prokazují různými způsoby své oddané služby. Krmí ji, čistí a vždy jí co nejzdvořileji ustupují z cesty, aby jí umožnily nerušený průchod. Úlohou královny zůstává feromonální působení na včelstvo a kladení vajíček, kterých dokáže naklást až 2000 denně, což je více než sama váží.

Dělnice

Dělnice jsou, co do počtu, v úle nejvíce zastoupené. V průběhu svého života stihnou postupně vystřídat několik rolí. Po svém vylíhnutí se z každé dělnice stává čistička buněk pláství, poté má funkci krmičky larev, stavitelky a nakonec, přibližně po 20 dnech, se z ní stává létavka, která v okolí úlu shání pyl, nektar, vodu nebo propolis.

Trubci

Trubci mají jednu důležitou úlohu – oplození včelí královny.  V dalších dovednostech zrovna nevynikají, dokonce se nechávají od dělnic krmit. Jsou to líní chlapi a nelze se tak divit, že je na konci každé sezóny čeká krutý osud. Dělnice přestanou trubce krmit, tlačí je do prázdných koutů pláství a oslabené je taháním za křídla a nohy vyhazují ven z úlů, kde trubci hynou.

Med

Líbí se mi přirovnání, že med je produktem nepatrného místa na planetě, které my a včely obýváme, je přeměnou země ve sladký poklad.

Med si včely připravují z nektaru, který sesbírají na rozkvetlých rostlinách. Do úlu si včela může přinášet také medovici, která je produktem hmyzu, například mšic nebo puklic. Výskyt medovice je však kolísavý, proto každou sezónu vybírám ze svých včel převážně med květový, a když se zadaří, tak i med medovicový, někdy označovaný jako lesní. Netlačím však na pilu. V okolí mých úlů se nenachází rozsáhlé monokultury rostlin, na kterých by včely byly závislé.  Nektar sesbíraný z pestré palety právě kvetoucích rostlin dá vzniknout medu s rozdílnými esencemi a chutěmi. Každá várka medu je tak jedinečná podle doby a lokality, kde ji včely vyrobily. I když mám úly umístěny na jednom místě, jsou barva i chuť medu rok od roku trochu odlišné, a to mě baví.